Posjeta Vran planini uvijek je posebna i sa čarobnim pogledom na masiv Čvrsnice koji je i ovog puta u bijelom mantilu blistala ispred nas.
Za sve one koji ne znaju, Vran planina se nalazi u sjeverozapadnom dijelu Hercegovine, na razmeđu opština Jablanica, Prozor-Rama, Posušje i Tomislavgrad. Ime joj potiče od zagasite boje njenih obronaka, osobito onih na južnoj strani. Vran se na istoku, niže Sovićkih vrata, spušta u dolinu Doljanke, sa sjevera prema Trebiševu i Ljubuši, a prema zapadu, svojim šumovitim obroncima nestaje u Duvanjskom polju.
Izuzev jugoistočne strane Vrana okrenute prema Čvrsnici, sve su padine u nižim položajima obrasle bukovom šumom, a u višim klekovinom. S jugoistoka Vran planinu opasuje i od Čvrsnice dijeli Dugo polje, koje se za razliku od ostalih naših kraških polja pruža okomito na smjer dinarskih planina, dakle SI-JZ. Polje je dugo 14 km, a poprečno široko oko 3 km. Počinje na sjeveroistoku Sovićkim vratima 1264 m, a završava na jugozapadu Ivan Docem. Sjeverna polovina je polja viša i na njoj se nalaze brežuljkaste uzvisine Kršnih glavica, koje prelaze u Gornje i Donje Badnje (1364 m). Ovim brežuljcima podijeljeno je polje na dva dijela. Zapadni dio – koji se nalazi pod Vran planinom, zove se Dugo polje, istočni dio polja sastoji se iz Strmog i Rudog Polja, a između njih je ski centar Risovac. Jugozapadni dio polja je visoravan na čijem se rubu nalazi Blidinjsko jezero.
U podnožju Vrana u Dugom polju, kod raskršća za Prozor je motel Hajdučka vrlet, a u blizini je i velika bogumilska nekropola stećaka.
Najviši greben planine je usmjeren kao i Dugo polje od sjeveroistoka prema jugozapadu, a nakon vrha Vran, postepeno se ispravlja prema sjeverozapadu, tako da vrh Vran predstavlja svojevrsno „koljeno“ , nakon kojeg se smjer grebena približava osnovnom smjeru Dinarida. Vrhovi su poredani po vanjskoj – južnoj ivici te u polukrugu zatvaraju pojedine dolove. Na istočnoj strani i to gotovo u sredini sklopa diže se najviši vrh Veliki Vran 2074 m, zatim Bijela glavica 1998 m, a još južnije Vran 2020 m, čija kosa skreće prema zapadu, gdje se na kraju grebena nakon kote 2006, uzdiže vrh Mali Vran 1961 m. Na sjevernom rubu je Veliki Divić 1843 m, a jedino je Mali Vis 2014 m smješten na sredini sjevernog dijela planine i tu nema nikakvog dola, već se padina spušta prema sjeveru gubeći se u dolini Ramskog jezera.
U prilogu pogledajte nekoliko fotografija sa ove ture na našoj Facebook stranici.