Generalna skupština UN-a proglasila je 11. decembar, počevši od 2003. godine, kao Međunarodni dan planina.
Ova odluka rezultat je uspjeha Međunarodne godine planina, koja je obilježena 2002., na prijedlog UN-a, budući da je pomogla povećanju globalne svijesti o važnosti planina, uspostavljanju nacionalnih odbora u 78 zemalja te jačanju saveza kroz promociju stvaranja Međunarodnog partnerstva za održivi razvoj u planinskim područjima, poznat kao „Planinska suradnja“ (Svjetski sastanak o održivom razvoju, Johannesburg, 2. septembra 2002.).
Planine su od suštinske važnosti za život na Zemlji. Bez obzira na to da li živimo na najvišim planinama ili kraj mora, najčešće nismo dovoljno svjesni koliko smo vezani za planine i na koje sve načine one utiču na naš život. S planina nam dolazi najveća količina slatke vode, planine su staništa različitih biljnih i životinjskih vrsta, a svaki deseti stanovnik planete živi u planinskim predjelima. I pored toga, ovoj nevjerovatnoj mreži života koju održavaju planine prijete različiti faktori koji razaraju okoliš, posljedice klimatskih promjena, zloupotreba planinskih resursa, oružani sukobi, te siromaštvo i glad.
Bosanskohercegovačke planine pružaju brojne sadržaje za sve vrste zaljubljenika u prirodu, od šetača do ekstremnih alpinista. Na planinama širom BiH sagrađeno je preko 30 planinarskih domova koji stoje svima na raspolaganju. Veliki broj planinarskih društava svakodnevno organizuje posjete na sve planine u BiH.
Za planinare je svaki dan – dan planina. Pohodimo ih u svako godišnje doba, po svim vremenskim uvjetima.